Automatinių ir mechaninių pavarų dėžių alyvos keitimas

Dar nelabai seniai dauguma automobilių gamintojų nenumatydavo alyvos keitimo pavarų dėžėje, jei automobilyje yra sumontuotas vadinamasis „automatas“. Dažniausiai niekas garsiai neinformavo, kad šios rekomendacijos buvo taikomos automobiliams eksploatuojamiems maksimaliu 6 metų laikotarpiu arba iki 180 tūkstančių kilometrų ridos, kuriuos nuvažiavus dėžė buvo tinkama tik kapitaliniam remontui. Taip pat susiformavo klaidinga nuomonė, kad senesnėse pavarų dėžėse geriau neliesti alyvos, nes tai gali dar labiau pakenkti.

Šiandien vartotojų ir dirbtuvių nuovoka yra daug geresnė. Nėra tokios ATF alyvos, kuri nedegraduotų dėl senėjimo ir eksploatacijos. Ekspertai, užsiimantys automatinių pavarų dėžių aptarnavimu, rekomenduoja nuolatinę alyvos kontrolę ir jos pirmąjį keitimą nuvažiavus ne daugiau kaip 60 000 km, o vėliau kas – 30 000 km. Aptarnavimo veiksmai, susiję su ATF alyvos kokybės ir lygio kontrole bei jos periodiniu keitimu, pastebimai pailgina dėžės tarnavimo laikotarpį bei dažnai padeda greitai nustatyti galimus smulkius gedimus, o tai gali apsaugoti savininką nuo brangaus pavarų dėžės remonto. Parinkdami ATF alyvą turime vadovautis tik pavarų dėžės gamintojo nurodymais. Nustatydami alyvos specifikaciją, gamintojai labai tiksliai apibrėžia, kokios rūšies ATF alyva turi būti naudojama jų pavarų dėžėje. Dėl to turime pasirinkti tokią alyvą, kuri atitinka šios normos reikalavimus. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į tai, kad alyva būtų pagaminta žinomo gamintojo, užtikrinančio aukščiausią kokybę.

Apibendrinant, alyvą automatinėje pavarų dėžėje BŪTINA reguliariai keisti. Reguliarus alyvos keitimas užtikrins Jūsų pavarų dėžei ilgesnį eksploatacijos laikotarpį ir darbą be gedimų. Vis didėjančiame dirbtuvių, besispecializuojančių vadinamųjų „automatų“ aptarnavime, tinkle galite pasikeisti ATF alyvą. Mechaninėje pavarų dėžėje taip pat verta pasikeisti alyvą, bent kas 100 000 km, nes jos telpa tikrai nedaug 1 – 2L alyvos, tai ji dirba sunkiai, o pakeitimas ir tie keli litrai alyvos tikrai nesudaro didelės remonto sąskaitos. Sumažėjusi trintis transmisijoje, bei sutaupytos kuro sanaudos atpirks šį aptarnavima daug greičiau, nei po 100 000 km.

UAB "Autobroliai" naudojamą asortimentą sudaro labai plati ATF alyvų gama. Asortimentą sudaro visų pirmaujančių automobilių gamintojų naudojama alyva praktiškai visose pasiekiamose talpose – pradedant 0,5 L pakuotėmis iki baigiant 200 L statinėmis. ATF alyvų lyderiu yra įmonė „Ravenol“, kuri specializuojasi alyvose, skirtose automatinėms ir mechaninėms pavarų dėžėms. Taip pat naudojame ir kitų firmų alyvas, UAB "Autobroliai" turi beveik visas transmisijų alyvas mechaninėms ir automatinėms pavarų dėžėms, kurias galima sutikti automobiliuose, riedančiuose mūsų keliais. Kodėl reikia keisti alyvą automatinėje pavarų dėžėje? – Veikiama trinties alyva nusidėvi. Važiavimas su apkrova, dideliu greičiu, kamščiuose turi įtakos alyvos temperatūrai. Veikiama aukštos temperatūros, laikui bėgant, alyva praranda savo savybes. – Ore esantys vandens garai susimaišo su alyva, dėl to ji praranda savo savybes. Kuo ilgiau nekeičiame alyvos, tuo prastesni alyvos parametrai.

– Trumpai tariant, laikui bėgant alyva sensta. Alyvų gamintojai apibrėžia transmisijų alyvų tinkamumą 5 metų laikotarpiui – čia kalbama apie alyvos laikymą pakuotėje, o „dirbanti“ alyva tarnauja dar trumpiau. – Dėl krumpliaračių darbo krumplinėje pavaroje susidaro metalo drožlės. Net ir geriausios medžiagos bei užpildymas geriausia alyva neapsisaugos dėžės nuo šio reiškinio. Plaukiojančios drožlės gali pažeisti kitus pavarų dėžės elementus, todėl jas būtina pašalinti.